תכנית שיווקית

תוכנית שיווקית אסטרטגית היא מפת הדרכים השיווקית של העסק הכוללת הגדרת העסק וערכי היסוד שלו, אפיון קהל היעד, ניתוח שוק ומיפוי המתחרים, ניתוח הבעיה והפתרון שמציעה החברה, ניתוח החברה על פי מודלים שונים, הגדרת חזון ויעדים ישימים, חידוד הצעת הערך של החברה והערכים המבדלים אותה מהחברות המתחרות (בידול), בחירת ערוצי השיווק הנכונים לעסק ובניית תמהיל שיווק מדויק אשר יסייע לחברה להגיע אל קהל היעד.

גיבוש אסטרטגיה שיווקית לעסק הוא תהליך המחייב שיתוף פעולה מלא בין היועץ האסטרטגי ובין מנהליה הבכירים של החברה. בניית תוכנית עסקית מוכוונת שיווק המגדירה את האסטרטגיה השיווקית החדשה של עסק היא הבסיס לכל העבודה אשר תתקיים בהמשך. מרגע שהתוכנית השיווקית מוכנה, זה השלב להתחיל ליישם אותה. באם קיימת בחברה פונקציה שיווקית אני מלווה אותו בהחלטות ובסוגיות הנוגעות ליישום המלצות האסטרטגיה השיווקית.

במקרים בהם לא קיימת בחברה פונקציה שיווקית, אני מציעה את שירותי ניהול השיווק במיקור חוץ. השירות שלי כולל מחלקה שיווקית שלמה הנותנת מענה לכל אספקט בתוכנית השיווקית, החל ממיתוג, בניית אתר אינטרנט, קידום ברשתות החברתיות, צילומי תדמית, הפקת סרטוני וידאו ועוד וכל זאת במטרה להניע את החברה אל מימוש מטרותיה: יצירת ביקוש למוצר או לשירות בקרב לקוחות פוטנציאליים וקיימים.

תוכנית שיווקית אסטרטגית היא מפת הדרכים השיווקית של העסק. זהו מסמך המכיל את מרבית מרכיבי התכנית העסקית, המפרט ומגדיר במה החברה עוסקת ומהם ערכי היסוד שלה, מיהם קהלי היעד ומה הם המאפיינים של כל סגמנט, ניתוח שוק ומיפוי המתחרים, ניתוח הבעיה של קהל היעד והפתרון שמציעה החברה, ניתוח החברה על פי מודלים שונים, הגדרת חזון ויעדים ישימים, חידוד הצעת הערך של החברה והערכים המבדלים אותה מהחברות המתחרות (USP), בחירת ערוצי השיווק הנכונים לעסק ובניית תמהיל שיווק מדויק אשר יסייע לחברה להגיע אל קהל היעד והגדרת התקציב השיווקי.

השלב הראשון בתכנית שיווקית כולל לרוב בין 8-10 פגישות בנות שעה וחצי עד שעתיים ובמהלכן אני מנתחת ביחד עם מנהלי החברה את פעילות החברה, עורכת ניתוח הסביבה התחרותית, ניתוח לקוחות וקהלי יעד פוטנציאלים, ניתוח אתגרים בהם נתקלה החברה במהלך השנים האחרונות והגדרת יעדים לשנה עד 5 שנים הבאות. 

בשלב הבא אני מנתחת ביחד עם המנהלים את אתגרי החברה ומעכבי הצמיחה ובוחנת מנועי צמיחה חדשים אשר יכולים להניע את החברה לפסגות חדשות. 

בשלב השלישי אני מגבשת אסטרטגיה שיווקית חדשה לחברה, מפרטת את דרכי הפעולה, ערוצי השיווק הנכונים לחברה לשווק בהם, מגדירה את תקציב השיווק לשנה הקרובה ומתעדפת משימות בהתאם לתקציב השיווק של החברה. 

התהליך מסתיים בפגישת סיכום אשר בה אני מציגה במצגת powerpoint את תקציר התכנית השיווקית ובסיומה מקבל מנכ"ל החברה את התכנית הסיווקית במסמך כתוב ומפורט. 

סיום כתיבת התכנית השיווקית הוא בעצם נקודת ההתחלה. כאן בעצם מתחילה העבודה האמיתית של יישום האסטרטגיה השיווקית שגובשה. 

את השלב הזה תוכלו ליישם בעצמכם או באמצעות ליווי צמוד שלי באמצעות השירות של ליווי שיווקי. 

בדיוק כמו תכנית עסקית, תכנית שיווקית מתחילה בתקציר מנהלים. תקציר מנהלים או תמצית מנהלים הוא חלק חשוב ומקדים במסמך התכנית השיווקית הנותן סיכום קצר ומהיר של המסמך כולו. תקציר מנהלים כולל לרוב פסקה קצרה אודות הבעיה או ההצעה המפורטות במסמך המלא, רקע על החברה והסביבה התחרותית שלה, ניתוח תמציתי ומסקנות עיקריות.

על מה חשוב לשים דגש בכתיבת התכנית השיווקית:

הגדרת הבעיה, פירוט השירותים או מוצרי החברה, ניתוח השוק, אפיון קהלי היעד, ניתוח התחרות בשוק, הגדרת הבידול של החברה, הגדרת חזון ויעדים, גיבוש אסטרטגיה שיווקית ודרכי פעולה, קביעת מדדי הצלחה והגדרת תקציב שיווקי. 

התכנית השיווקית שאני בונה כוללת כ-13 סעיפים הכוללים:

תקציר מנהלים, הגדרת הבעיה, ניתוח שירותים ומוצרים, ניתוח הסביבה התחרותית, הגדרת בידול, הגדרת חזון וקביעת יעדים ישימים, בחינת המיתוג, גיבוש אסטרטגיה שיווקית, הגדרת דרכי פעולה ותיעדוף משימות, הגדרת מדדי הצלחה ותקציב השיווק.

במצב האופטימלי, ההמלצה היא לבנות את התכנית השיווקית ביום הראשון של העסק. תכנית שיווקית מוגדרת ומדויקת תחסוך לחברה הרבה מאוד כסף, זמן, אנרגיה וכוח אדם ותסייע לחברה להשיג את יעדיה מהר יותר. 

אם לא כתבתם תכנית שיווקית בתחילת הדרך, אל דאגה. ניתן לכתוב אותה בכל שלב בהמשך הדרך, כאשר החברה נכנסת לתקופה של שינויים משמעותיים כגון: רכישה של חברה או מיזוג, השקת קו מוצרים חדש, כניסה של מתחרה חדש לשוק, השקה של מוצר מתחרה, שינוי רגולטורי משמעותי ועוד.

עיצוב לוגו בלבד איננו מיתוג. 

תהליך מיתוג מתחיל בניתוח האסטרטגיה השיווקית של העסק, כולל: הגדרת ערכי היסוד של החברה, ניתוח השוק ואיפיון הלקוח, ניתוח הבעיה והפיתרון שמציעה החברה, ניתוח מתחרים, הגדרת חזון, מיצוב החברה, הגדרת יעדים עסקיים וערוצי השיווק.

בשלב הבא מתרגם המעצב הגרפי את האסטרטגיה השיווקית באופן ויזואלי אשר יבטא במדויק את מה שהחברה רוצה לשדר לשוק ואיך היא רוצה להתפס בעיני הלקוחות. 

המיתוג הסופי יקבע את נראות כל החומרים והערוצים השיווקיים של החברה, באופן אשר ישדר מסר אחיד ומקצועי.

שתפו דף זה

בואו נדבר!

או השאירו פרטים

שירותים נוספים

ליווי שיווקי

ייעוץ עסקי-שיווקי